Programa

Programa

 

Dia 1, 26 de març

9:00h. Acollida de participants

9:30h. Acte inaugural

10:00h. Ponència Marc: "La restauración de la tapia en la península Ibérica".

A càrrec de Fernando Vega, arquitecte i professor de la Universitat Politècnica de València i de Camila Mileto, arquitecte i professora de la Universitat Politècnica de València.

10.30h Ponència Eix 1: La tàpia com a patrimoni arquitectònic. "Consolidació i restauració de murs de tàpia en recents intervencions".

A càrrec de Fermí Font, arquitecte.

11.00 h. Pausa cafè.

11:30h. El marc legal de la construcció amb tàpia.

A càrrec de Jacinto Canivell, secretari tècnic del Comité Técnic de la CTN 41/SC 10 Edificación con tierra cruda.

11.50 h. La construcció amb tàpia com a eina constructiva sostenible.

A càrrec d’Àngels Castellarnau, arquitecta i Directora d’Edraculturaynatura.

12.10. Comunicacions eix 1.

13:10h. Debat.

14.00 h. Dinar al Castell del Remei.

15:45h. Visita giada al Castell del Remei.

A càrrec de Fetdeterra.

19:00h. Cloenda del primer dia

 

Dia 2, 27 de març

9:30h. Ponència Eix 2: La tàpia des del punt de vista socioeconòmic. "La importància de la tàpia a la nostra societat".

A càrrec de Ferran Estrada, professor del Departament d’Antropologia de la Universitat de Barcelona.

10:00h. La figura del tapiador a les Terres de Ponent.

A càrrec de Bernat Ardèvol, arquitecte.

10:20 h. La necessitat d'una arquitectura vernàcula.

A càrrec d’Albert Cuchí, arquitecte, director de l’ETSAVs.

10.45h. Pausa cafè.

11:00h. Comunicacions Eix 2

12.00h. Debat.

13:00h. Dinar.

14.30h. Ponència eix 3: El futur de les construccions de tàpia: usos complementaris i procés de patrimonialització. "La recuperació patrimonial de la tàpia". 

A càrrec de Pilar Díez, arquitecta.

15.00h. Rehabilitacions amb tàpia a Ponent.

A càrrec d’Albert Puy, arquitecte.

15.20h. La tapia en la cultura constructiva del sur del Marruecos.

A càrrec de José Manuel López-Osorio, arquitecte i professor de la Escuela Técnica Superior de Arquitectura de Málaga.

15.45h. Comunicacions Eix 3

16.45. Debat

17.30h. Lectura de conclusions i propostes de treball.